Sübhaneke Fazileti
12 Temmuz 2024

Sübhaneke Fazileti

Sübhâneke Duasının Fazileti:

Giriş:

Her hayırlı işe nasıl besmele ile başlıyorsak, namazda okuduğumuz duaların ilk başında yer alan Sübhâneke duası da, namaza başlarken tekbirden sonra okunan ilk duadır. Bu nedenle, Sübhâneke duasının Arapçasını ve anlamını bilmek büyük önem taşır.

Sübhâneke Duasının Arapçası:

Sübhânekellâhümme ve bihamdik ve tebârekesmük ve teâlâ ceddük (ve celle senâük) ve lâ ilâhe gayrük.

Sübhâneke Duasının Anlamı:

Allah'ım! Sen noksan sıfatlardan uzak ve paksın. Seni daima böyle över ve tenzih ederim. Mübarektir senin adın. Her şeyden üstündür varlığın. Hiçbir ilah yoktur senden başka.

Namazda Sübhâneke Duasının Yeri:

Namaza başlarken Fatiha suresini okumadan önce Besmele çekeriz. Ancak dikkatinizi çekerim ki, namaza ilk başlarken okuduğumuz besmeleden bile önce Sübhâneke duasıdır. Bu durum, Sübhâneke duasının ne kadar büyük bir fazilete ve hikmete sahip olduğunu gösterir. Sübhâneke duasını okuyarak Allah'a olan sevgimizi, saygımızı ve ona ne derece bağlı olduğumuzu göstermenin en güzel yolunu buluruz.

Sübhâneke Duasının Kaynağı:

Sübhâneke duası, Kur'an-ı Kerim'de başından sonuna kadar tam olarak geçen bir cümle ya da ayet değildir. Sübhâneke duasını oluşturan cümleler, parça parça ayetler içinde zikredilir. Rivayete göre, bu dua Hz. Adem'e Allah-u Teâlâ tarafından öğretilmiştir. Bu nedenle, Sübhâneke duası Allah-u Teâlâ'nın bizzat kendi sözüdür.

Hz. Adem ve Hz. Havva'nın Hikayesi:

Bir rivayete göre, Hz. Adem ve Hz. Havva validemiz cennette Allah-u Teâlâ'ya karşı yaptıkları hatadan dolayı af edilmek istemişlerdir. Bu esnada, Hz. Adem ve Hz. Havva, Allah-u Teâlâ'nın onlara öğrettiği Sübhâneke duası sayesinde arınmışlar ve kurtulmuşlardır. Bu dua, yeryüzünde insan oğlunun ilk okuduğu dualardan biridir. Bu yüzden, namazda ilk önce okunan dua olmasının hikmet ve faziletlerinden birisi de budur.

Namazda Sübhâneke Duasının Okunma Yerleri:

Sübhâneke duası, kişinin günde beş vakit kıldığı namazlarda her namazın ilk rekatlarında İftitah tekbirinden sonra okunur. Özellikle bazı namazların belirli rekatlarında da okunur:

  • İkindi namazının sünnetinde üçüncü rekata kalkınca Fatiha'dan önce okunur.
  • Yatsı namazının ilk sünnetinde üçüncü rekata kalkınca Fatiha'dan önce okunur.
  • Teravih namazı dört rekatta bir selam verilerek kılınıyorsa, üçüncü rekata kalkıldığında Fatiha'dan önce okunur.
  • Cenaze namazında birinci tekbirden hemen sonra Sübhâneke duası okunur.

Sübhâneke Duasının Ruhani Önemi:

Nefis ve şeytana karşı namaz kılacak bir kişi, nefsine ve vesveseye yenik düşeceği zaman, Sübhâneke duası bu devrede elmas bir kılıç misali, ibadetin samimiyetini ve ruhunu koruyan bir güç olur. Namazdaki sure ve dualar, Allah ile kul arasındaki sınırsız muhabbet ve huzur dolu bir sohbettir. Namaz kılan kişi, namazda okuduğu sure ve dualarla Allah'a kavuşma duygusunu yaşar.

Kur'an-ı Kerim'de Sübhâneke Duası:

Kur'an-ı Kerim'de insanların cennete girince Allah-u Teâlâ'ya şükür ve teşekkür olarak ilk söyleyecekleri dua Sübhâneke'llahümme olacağı anlatılır. İnşallah bizler de bu sevaba nail olan ümmetlerden oluruz. Amin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Arapça Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Arapça Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke Duası Okunuşu ve Anlamı

Sübhaneke İniş Sebebi

Sübhaneke İniş Sebebi

Sübhaneke Meali

Sübhaneke Meali